Ohjelma

La, 19.10.2019

  • 19:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 20.10.2019

  • 10:00 Raamattuluokka
    Efesolaiskirje, Jouko Ruohomäki
    Mikonkatu 2
  • 10:15 Rukoushetki lastenhoitohuoneessa
  • 11:00 Jumalanpalvelus, SUN-juttu
    Tuula Raassina, Kristiina ja Arto Raassina
    Musiikki: Päivi Kuusela

Ma, 21.10.2019

  • 17:30 Kristillinen teatteri Puro-Intro
    Teatteri-ilmaisusta kiinnostuneille suunnattu info ja tutustumisilta
    Mikonkatu 2

Ti, 22.10.2019

  • 08:30 Rukousaamu

Ke, 23.10.2019

  • 18:30 Rukousilta
    Mikko ja Anke Savolainen
    Musiikki: Milja-Maria Halonen

To, 24.10.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 12:00 Eläköön iltapäivä
    Teemana yleinen edunvalvonta, Maija Mäkilä
    Musiikki: Reino Mäkilä
  • 18:00 K10-ilta (10-12 -vuotiaille)

Pe, 25.10.2019

  • 19:00 FLOW (13-15-vuotiaille)

La, 26.10.2019

  • 19:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 27.10.2019

  • 10:00 Raamattuluokka
    Efesolaiskirje, Jouko Ruohomäki
    Mikonkatu 2
  • 10:15 Rukoushetki lastenhoitohuoneessa
  • 11:00 Jumalanpalvelus
    Tuulikki Jämsä, Pihla Laamanen
    Musiikki: Valo-kuoro
  • 16:00 Service in English, englanninkielinen jumalanpalvelus
    Pienryhmätila 2

Ti, 29.10.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 12:00 Hyvän mielen ruokakassijako (lounas peruttu)

Ke, 30.10.2019

  • 18:30 Turku rukoilee -ilta monessa seurakunnassa yhtä aikaa, myös meillä
    Musiikki: Reino Mäkilä

To, 31.10.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 18:00 Käsi kädessä -ilta

Pe, 1.11.2019

  • 18:00 K7-ilta (7-9 -vuotiaat)
  • 18:30 Bible discussion group in English

La, 2.11.2019

  • Pyhäinpäivä
  • 19:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 3.11.2019

  • 10:00 Raamattuluokka
    Efesolaiskirje, Jouko Ruohomäki
    Mikonkatu 2
  • 10:15 Rukoushetki lastenhoitohuoneessa
  • 11:00 Ehtoollisjumalanpalvelus, SUN-juttu
    Ville Anttila, Essi Hedborg
    Musiikki: Antti Hirviniemi & Kylän väkeä

Ma, 4.11.2019

  • 18:00 Israel-rukous
    Mikonkatu 2

Ti, 5.11.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 18:00 WillaSukka-kerho
  • 18:00 CBS-raamatturyhmä
    Uusi 7 vk:n kurssi Filippiläiskirjeestä alkaa, pienryhmätila 2
    Materiaali 10e
    Ilm. toimisto[at]turunhelluntaisrk[dot]fi

Ke, 6.11.2019

  • 18:30 Rukousilta
    Arto Kemlin
    Musiikki: JSound

To, 7.11.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 12:00 Eläköön iltapäivä
    Irmeli Schüz
  • 18:00 K10-ilta (10-12 -vuotiaille)

Pe, 8.11.2019

  • 19:00 FLOW (13-15 -vuotiaat)

La, 9.11.2019

  • Sanan ja sävelen päivä
    klo 12 ja 15
    Markus Keväänranta & Houseband
  • 19:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 10.11.2019

  • Isänpäivä
  • 10:00 Raamattuluokka
    Efesolaiskirje, Jouko Ruohomäki
    Mikonkatu 2
  • 10:15 Rukoushetki lastenhoitohuoneessa
  • 11:00 Jumalanpalvelus, SUN-juttu
    “Mitä Kiinassa tapahtuu?”, Avainmedian vierailu, Rauno Jalaviston elämänkertakirjan “Onnellinen” julkaisu
    Rauno Jalavisto, Timo Tikka, Danielle Miettinen, Vesa Partanen
    Musiikki: Silta-kuoro
  • 16:00 Elämän leipä - tilaisuus Pansion koululla
    Pernontie 29
  • 16:00 Service in English, englanninkielinen jumalanpalvelus

Ti, 12.11.2019

  • 08:30 Rukousaamu

Ke, 13.11.2019

  • 18:30 Rukousilta
    Mika Tenetz Open doors -järjestöstä, Mikko Savolainen
    Musiikki: Juha ja Albena Lehtiö

To, 14.11.2019

  • 08:30 Rukousaamu

Pe, 15.11.2019

  • 18:00 K7-ilta (7-9 -vuotiaat)
  • 18:30 Bible discussion group in English

La, 16.11.2019

  • 16:00 Gospel Power -konsertti
    Liput 15€ www.lippu.fi
    Konsertissa väliaika
    Yhteistyössä Maata näkyvissä -festarit
  • 19:30 Maata näkyvissä -festareiden pääkonsertti
  • 20:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 17.11.2019

  • 10:00 Lähetysmyyjäiset ja kahvio
  • 10:00 Raamattuluokka
    Efesolaiskirje, Jouko Ruohomäki
    Mikonkatu 2
  • 10:15 Rukoushetki lastenhoitohuoneessa
  • 11:00 Jumalanpalvelus, SUN-juttu
    Jyrki Palmi, Pekka Havupalo
    Musiikki: Juha ja Albena Lehtiö

Ti, 19.11.2019

  • 08:30 Rukousaamu

Ke, 20.11.2019

  • 18:30 Rukousilta ja ehtoollinen
    Pekka Havupalo, Miia Ylitalo
    Musiikki: Antti Hirviniemi

To, 21.11.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 12:00 Eläköön iltapäivä
    Klaus Korhonen
  • 18:00 K10-ilta (10-12 -vuotiaille)

Pe, 22.11.2019

  • 19:00 FLOW (13-15-vuotiaille)

La, 23.11.2019

  • 19:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 24.11.2019

  • Joulutapahtuma (24. - 29.11.)
  • 10:00 Raamattuluokka
    Mikonkatu 2
  • 10:15 Rukoushetki lastenhoitohuoneessa
  • 11:00 Jumalanpalvelus, SUN-juttu
    Antti Hirviniemi, Jari Nuutinen, Jesse Hokkanen
    Soile Peltosen kirjan “Taivas liikkuu” julkaisu
    Musiikki: Timo Ekqvistin porukka
    Tilaisuudessa kerätään ylimääräinen rahalahja Iso Kirjan hyväksi
  • 14:30 Joulutapahtuman kenraaliharjoitus
  • 16:00 Service in English, englanninkielinen jumalanpalvelus
    Mikonkatu 2
  • 17:00 Joulutapahtuman yleisöaika (17 - 18:30)

Ma, 25.11.2019

  • 08:00 Joulutapahtuma kouluille ja päiväkodeille (8-14)

Ti, 26.11.2019

  • 08:00 Joulutapahtuma kouluille ja päiväkodeille (8-14)
  • 08:30 Rukousaamu

Ke, 27.11.2019

  • 08:00 Joulutapahtuma kouluille ja päiväkodeille (8-14)
  • 18:30 Turku rukoilee -ilta Hope-seurakunnassa
    Ville Anttila, Teemu Sormunen

To, 28.11.2019

  • 08:00 Joulutapahtuma kouluille ja päiväkodeille (8-14)
  • 08:30 Rukousaamu
  • 16:30 Joulutapahtuman yleisöaika (16:30 - 19)
  • 18:00 Käsi kädessä -ilta vierailee joulutapahtumassa

Pe, 29.11.2019

  • 08:00 Joulutapahtuma kouluille ja päiväkodeille (8-12)

La, 30.11.2019

  • 09:00 Yhdessä enemmän -seminaari (9-16)
    Hannu Vuorinen
    järj.Ratas ry ja Turun helluntaisrk
  • 11:00 Äänenkäytön työpaja (11-15)
    Maria Jaakkonen
    Ilmoittautuminen
  • 19:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 1.12.2019

  • 10:00 Lähetysmyyjäiset ja kahvio
  • 10:00 Raamattuluokka
    Efesolaiskirje, Jouko Ruohomäki
    Mikonkatu 2
  • 10:15 Rukoushetki lastenhoitohuoneessa
  • 11:00 Ehtoollisjumalanpalvelus, SUN-juttu
    1. adventtiPekka Havupalo, Antti Hirviniemi
    Musiikki: Silta-kuoro
  • 16:00 Kipin kapin Betlehemiin! Jippii -joululevyn julkaisukonsertti

Ti, 3.12.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 18:00 WillaSukka-kerho

Ke, 4.12.2019

  • 18:30 Rukousilta
    Musiikki: Choice

To, 5.12.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 12:00 Eläköön iltapäivä
  • 18:00 Kansainvälinen vapaaehtoisten päivä
    Kiitosjuhla sinulle, joka toimit seurakunnassamme vapaaehtoistyössä
    Artistina Jukka Leppilampi
  • 18:00 K10 -ilta

Pe, 6.12.2019

  • Itsenäisyyspäivä
  • 14:00 Itsenäisyyspäivän musiikkijuhla
    Soittokunta Toivo Pohjolaisen johdolla, laulua ja runoja Elisa Raassina, yhteislaulua, Pekka Havupalo, Paula Peräaho
  • 19:00 FLOW (13-15 -vuotiaat)

La, 7.12.2019

  • 19:00 SUUNTA (15-25-vuotiaille)

Su, 8.12.2019

  • 10:00 Raamattuluokka
  • 10:15 Rukoushetki alakerrassa
  • 11:00 Jumalanpalvelus, SUN-juttu
    Veikko ja Mirja Reinikainen “Rakas Kongoni” -kirjan julkistaminen
    Teuvo Vehniäinen
  • 16:00 Service in English, englanninkielinen jumalanpalvelus

Ti, 10.12.2019

  • 08:30 Rukousaamu

Ke, 11.12.2019

  • 18:30 Rukousilta
    Mikko ja Anke SavolainenMusiikki: Focus Houseband

To, 12.12.2019

  • 08:30 Rukousaamu

Pe, 13.12.2019

  • 18:00 K7-ilta (7-9 -vuotiaat)

La, 14.12.2019

  • 18:00 SUUNTA FIESTA

Su, 15.12.2019

  • 16:00 Seurakunnan joulujuhla
    Näytelmä “Lapsen joulu”
    Valo-kuoro ja orkesteri, Antti Hirviniemi

Ti, 17.12.2019

  • 08:30 Rukousaamu

Ke, 18.12.2019

  • 18:30 Rukousilta ja ehtoollinen

To, 19.12.2019

  • 08:30 Rukousaamu
  • 12:00 Eläköön iltapäivä
    Mukana pianotaiteilija Hillel Tokazier